Jdi na obsah Jdi na menu
 


jídelníček

6. 4. 2008

Základem denního jídelníčku králíčka je:

  • voda
  • seno
  • směs obilí
  • čerstvé krmeníVoda

Denně čerstvá čistá voda je nezbytnou součástí jídelníčku. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Zdravému dospělému králíčkovi nepodávejte k pití nic jiného, voda mu bohatě stačí. V případě, že není váš králíček vychovaný k čistotě, je vhodnější napáječka. Napáječku denně vymývejte horkou vodou, množí se v ní bakterie. Z těžké kameninové misky se naopak lépe pije a pokud není v blízkosti sena či podestýlky, voda v ní zústává čistá.

Seno a suché krmení

Seno je základem králičí potravy, proto by mělo být kvalitní. Ideální seno je absolutně suché, zelené, nádherně voní a obsahuje luční trávy, vojtěšku a jetel. Věnujte výběru sena v obchodě velkou pozornost. Nespokojete se s prvním nebo druhým balením, které se vám nebude zdát 100% dobré. Je pravděpodobné, že se váš králíček zamiluje do sena českého výrobce. V takovém případě je výhodné, kontaktovat výrobce napřímo a seno odebírat přímo od něj pokud je to možné. Cena tohoto sena v obchodě může být až 5x vyšší. Pokud máte možnost odběru kvalitního lučního sena od ověřeného známého, neváhejte ani minutu.

Seno je hlavním zdrojem vlákniny, která zajišťuje dobrou funkci střev a zabraňuje usazování chuchvalců chlupů, které do sebe králíček dostává při každodenním čištění. Zároveň si králíček při konzumaci sena obrušuje přední I zadní zoubky.

Kolik:
neomezené množství 24 hodin denně v jesličkách (každý den čerstvé). Senem nelze překrmit, králíčci po něm netloustnou a působí dieteticky.

Od kdy:
v neomezeném množství od stáří 7 týdnůSměsy obilného krmiva

Kvalitní kupované směsi obilí nebo granule, obsahující např. ječmen, pšenici, vojtěšku, minerální látky a vitamíny. Kvalitní směs by měla obsahovat minimálně 18% vlákniny.


Kolik:

Od 7 týdnů do 7 měsíců krmíme neomezeným množstvím směsi
Od 7 měsíců do 1 roku 4 – 6 lžic denně
Od 1 roku do 5 let 2 – 3 lžíce denněDospělým králíčkům skutečně podávejte jen omezené množstí obilnin, protože po nich tloustnou a jejich nadměrná konzumace může způsobit vážné zdravotní problémy. Bylo prokázáno, že nadměrná konzumace obilných granulí může vést k oněmocnění ledvin, jater, srdce, chronickému průjmu díky vysokému obsahu kalorií a vápníku a nedostatku vlákniny.


Čerstvé krmení

Zelenina, případně chemicky neošetřená luční tráva, vojtěška, byliny.

Zelené krmení je velmi důležité, je zdrojem vlákniny, živin, vitamínů a dalších potřebných látek. Králíček by měl dostávat minimálně 3 druhy zeleniny denně, aby byl zaručen přísun především vitamínu A. Po zeleném krmení králíčci netloustnou bez ohledu na množství, které zkonzumují.

Kolik:
Dávky zeleniny zvyšujte postupně a pomalu a servírujte králíčkovi všechny možné doporučené druhy, až se dostanete na minimálně 3-4 druhy denně v objemu zhruba 0,5 litru.

Od kdy:
Od 10 - 12 týdnů začněte králíčkovi nabízet 1 malý kousek zeleniny denně a pečlivě kontrolujte, jestli jsou jeho bobky stale tuhé a suché. V případě, že budou řidší, s podáváním zeleniny počkejte.


DŮLEŽITÁ UPOZORNĚNÍ:

  • 1. Každý králíček je jiný a má jiné chutě a zároveň metabolismus. Proto je důležité zeleninu vybírat a dávkovat s ohledem na konkrétního králíčka.
  • 2. Zelenina musí být vždy důkladně omytá, osušená a ideálně by měla mít pokojovou teplotu. NIKDY NEPODÁVEJTE ZAPAŘENÉ KRMENÍ. Nadmutí je jednou z nejčastějších příčin úmrtí.SEZNAM VHODNÉ ZELENINY:

Mrkev s natí
Celer s natí
Petržel s natí
Papriky
Salát římský
Salát ledový
Salát lollo rosso
Salát lollo biondo
Salát Little Gem
Salát dubový
Papriky
Okurka
Rajčata (bez zelených částí!!!)
Kopr
Ploché hráškové lusky (co se jedí celé)
Ředkvičky s listy
Cukety
Čekanka
Fenykl
Artyčok
Rukola (roketa)
Chřest
Červená řepa
Řeřicha

V MALÉM MNOŽSTVÍ - NA CHUŤ:

Salát hlávkový (obsahuje dusičnany)
Květák (nadýmá)
Brokolice (nadýmá)
Špenát (obsahuje oxaláty)
Kedlubna s listy (nadýmá)
Kapusta (nadýmá)
Růžičková kapusta (nadýmáSEZNAM VHODNÝCH BYLINEK:

Bazalka
Kopr
Kmín
Pažitka (omezené množství)
Majoránka
Šalvěj
Saturejka
Koriandr
Tymián
Máta
DALŠÍ VHODNÉ ROSTLINY:

Vojtěška
Jetel
Pampelišky (květy, stonky, listy)
Listy maliní
Pýr plazivý
Jílek vytrvalý
Srha říznačka
Bojínek luční
Psárka luční
Lipnice luční
Kostřava luční
Šeřík
Měsíček
Kopřiva (výhradně absolutně usušená, aby nepálila)
Hluchavka

SEZNAM VHODNÉHO OVOCE:

Ostružiny (plody, listy, stonky)
Jablka
Borůvky
Papaya
Meloun
Pomeranč (bez slupky)
Broskev
Hruška
Ananas
Švestky
Jahody
Švestky
Maliny
Banány (omezeně, jsou velmi kalorické)
Hroznové víno (omezeně, je velmi kalorické)

BROUŠENÍ ZOUBKŮ

Přestože si nejvíc králíček brousí zoubky při jedení sena, měl by mít na okus k dispozici I něco dalšího. Ideální je přírodní čerstvě utržená větvička jabloně nebo hrušeně (včetně lístků) a smrku včetně jehličí (případně borovice, jedle). Pokud bydlíte ve městě, je nutné větve důkladně opláchnout pod proudem vody a nechat oschnout.

Větve z peckovin (ovocné stormy jako např. broskev, meruňka, třešeň, švestka apod.) jsou bezprostředně po utržení příliš agresivní a mohlo by to králíčkovi způsobit problémy. Větve z těchto stromů může raději králíček dostat až zhruba 6 týdnů po utržení.

Je možné podávat I větve (či polínka) z lísky, břízy, dubu.UPOZORNĚNÍ

Králíčci jsou náruživí jedlíci a je potřeba jim hlídat váhu. Nadváha nemá jen negativní vliv na estetický vzhled králíčka, ale především na jeho zdraví. Králíček s nadváhou má problémy s pohybem, špatně se mu dýchá a stává se z něj kulička tuku. Tuk obrůstá orgány a obezita tak může způsobit u samiček např. neplodnost. Obézní králíček se nemůže dobře čistit, hlasitě při čištění kožíšku dýchá (až chrochtá) a jsou místa, na která si třeba ani nedosáhne (zadeček) a to ho může (vzhledem k tomu, že králíčci jsou velmi citlivá zvířata) velmi stresovat.

Králíčci tloustnou především po přehnaném množství obilovin a “dobrůtek”, jejichž podávání se občas majitelé neubrání, když vidí ta krásná “smutná” žebrající očička J. V takových případech je skutečně nutné myslet především na králíčkovo zdraví. Z tohoto pohledu je I nevhodné podávat usušené pečivo a rohlíky. Ty je možné nahradit zdravým nekalorickým knackebrotem, který mají králíčci velmi rádi a mohou ho vzhledem ke kalorické nenáročnosti sníst víc (1/2 plátku denně) než klasického pečiva.

Pokud mate dojem, že je váš králíček tlustší než by měl být, neváhejte mu nasadit dietku, která mu neublíží. Podle závažnosti obezity jsou dvě varianty:

  • 1. a čas úplně vysadit směs obilí, veškeré dobrůtky a podávat králíčkovi pouze vodu, seno, rozmanité množství zeleniny a na chuť malé množství nekalorického ovoce (tato varianta se může stat I dlouhodobým řešením v případě, že se dodržuje rozmanitost zeleného krmení).
  • 2.na několik dní úplně vysadit směs obilí, veškeré dobrůtky, ovoce a podávat králíčkovi pouze vodu a seno (tato varianta je vhodná jen na několik dní, má vysokou účinnost, ale posléze je potřeba přejít k první variantě pro zabezpečení dostatku živin a vitamínů především ze zeleniny).
NĚCO NA ZOUBEK:

Králíček by měl dostávat zásadně pouze dobrůtky, které jsou určené králíčkům, a maximálně v množství, které je uvedeno na obalu. Jakékoliv lidské sladkosti jsou absolutně nevhodné, protože obsahují cukr, který je pro králíčky velmi nezdraví a kazí se jim po nich zoubky, které nelze (na rozdíl od lidských) spravit. Bolest zkažených zoubků je pro králíčka absolutně nesnesitelná.

Podávání zbytků lidského jídla je nevhodné. Králíček je přece milý člen rodiny a má právo na svůj exkluzivní jídelníček.
zdroj--  www.kralici.cz 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kraliček

(Nikisinek, 6. 11. 2008 8:04)

ahoj taky mudu mit králička za 10dni máš upa subr blog diky za rady a ještě se sem nekdy určitě ráda vrátim pa